رسیدگی به ضرب و جرح

مراحل رسیدگی به ضرب و جرح در مراجع قضایی

هنگام بروز هر ضرب و جرحی معمولاً پرونده های این چنینی

۱-پس از تنظیم گزارش نيروي انتظامي به دادسراي عمومي و انقلاب محل وقوع جرم فرستاده مي‌شود.

۲-در ادامه پرونده در دادسرا ثبت و توسط واحد ارجاع

۳-سپس به يكي از شعبات بازپرسی مستقر در آن دادسرا ارجاع داده می شود.

۴- بازپرس پرونده با توجه به محتويات پرونده، به دلايل جرم رسیدگی و در صورتیکه جهت تحقیقات بیشتر نیاز به اعاده سابقه به مرجع انتظامی نباشد در مورد متهم دعوی، قرار تامین صادر می کند.

۵-در پی آن وقت رسيدگي توسط دفتر شعبه بازپرسي تعيين و در قالب احضاريه‌اي به طرفین دعوي ابلاغ مي‌شود. پس از تحقيقات بیشتر، بازپرس در همان جلسه به متهم پرونده تفهیم اتهام می کند.

۶-در اين جلسه رسيدگي، متهم دعوی ممکن است به ارتكاب جرم اقرار و یا انکار کند. لیکن بعد از اخذ نظریه نهایی پزشکی قانونی و سایر دلایل از جمله استماع اظهارات شهود و تحقیق محلی، به اتهام ایراد ضرب و جرح عمدی قرار مجرمیت صادر و با توجه به شکایت شاکی، گزارش پزشکی قانونی، حسب مورد اقرار متهم و سایر دلایل و امارات قضايي کیفرخواست تنظیم می‌شود.

۷-در پی ارسال پرونده به محاکم کیفری، پس از طي شدن تشريفات مربوط به ثبت، توسط واحد ارجاع به يكي از شعبات كيفري ارجاع و وقت رسيدگي برای آن تعیین مي‌شود. جلسه دادگاه در وقت مقرر تشکیل می‌شود و شاکی و نماينده دادستان در آن جلسه حضور می‌یابند. در این جلسه دادگاه از شاکی تقاضای توضیح در خصوص شکایت می‌كند و شاکی نیز شکایت خود را با ذکر دلایل بیان می‌کند. نماینده دادستان نیز تقاضای مجازات متهم را می کند و متهم نیز از خود دفاع می کند. دادگاه ممکن است به دلیل نیاز به ضرورت تحقیقات بیشتر پرونده را به دادسرا باز گرداند، و چنانچه موجبات اتخاذ تصمیم فراهم باشد، اقدام به صدور حکم نماید.

جهت تعیین وقت مشاوره رایگان حضوری با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۶۱۵۰۵۸۵
۰۲۱۲۲۸۳۷۰۶۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *