تامین دلیل

تامین دلیل چیست؟

منظور از تامین دلیل چیست؟

هرگاه دلایلی بر امری وجود داشته باشد و این احتمال برود که در آینده دسترسی به آنها دشوار یا سخت خواهد شد و یا دسترسی به آنها بطور کلی از بین خواهد رفت، اعم از اینکه این دلایل در اختیار خود شخص و یا نزد طرف دعوای آینده یا شخص ثالث باشد، ذینفع می‌تواند از شورای حل اختلاف تأمین آن‌ها را بخواهد.
به عبارت دیگر، مقصود از تأمین دلیل ملاحظه، صورت‌برداری و یا تهیه گزارش و ثبت کتبی دلیل می باشد.

بطور مثال سازنده ساختمانی در قرارداد پیمانکاری مکلف بوده از مواد اولیه درجه یک استفاده کند، لیکن در حین کار مشخص می شود با هدف سود جویی بیشتر، از مواد نازل تری در ساختمان استفاده می کند که در پایان پروژه امکان رؤیت و اثبات آن وجود ندارد. لهذا در این موارد با درخواست از شورا و به هزینه خواهان، با ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری نظریه بیطرفانه وی اخذ، و متعاقباً در مراحل بعدی طرح دعوی در دادگاه از آن بهره گیری قضایی می شود.

پاسخ:
فلسفه اصلی تشکیل شوراهای حل اختلاف، رسیدگی نظام مند و دارای ضمانت اجراء نسبت به دعاوی در صلاحیت آن، با هدف حل اختلاف از طریق سازش و مصالحه اعم از امور مدنی، خانوادگی و کیفری می باشد. به طوریکه حتی الامکان نوع رسیدگی باید بگونه ای باشد که به صدور رای ختم نگردد.

در حال حاضر بموجب قوانین موجود یکی از مراجع قضایی رسیدگی کننده به دعاوی خانواده راجع به جهیزیه، مهریه، و نفقه تا نصاب ذیل، شوراهای حل اختلاف می باشد. هم چنین دادخواست هايي كه از سوي زوجين در خصوص تقاضاي طلاق به دادگاه ها ارائه مي شود، از سوي مراجع مذكور ابتدائاً به شوراهاي حل اختلاف ارجاع مي شود.

علاوه بر این، با توجه به اصلاحات سال جاری در موارد زیر قاضی شورا با مشورت اعضای شورای حل اختلاف رسیدگی و مبادرت به صدور رای می‌کند:

۱-دعاوی مالی تا نصاب دویست میلیون ریال

۲-کلیه دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه، لذا شامل اماکن مسکونی، ورزشی، فرهنگی و باغات و غیره می شود

۳-رسیدگی به برخی درخواست های امور حسبی مشتمل برصدور گواحی نامه حصر وراثت تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن

۴-ادعای اعسار از پرداخت محکوم به در صورت رسیدگی به اصل دعوا توسط شورا

۵- تأمین دلیل

 

 

 

جهت تعیین وقت مشاوره رایگان حضوری با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۶۱۵۰۵۸۵
۰۲۱۲۲۸۳۷۰۶۷

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *